Lindi Yetu Lindi Yetu Author
Title: SERIKALI YATANGAZA KUWAPUNGUZA KAZI JUMLA YA WATUMISHI WA UMMA 25,000 KWA SABABU HAINA UWEZO WA KULIPA MISHAHARA
Author: Lindi Yetu
Rating 5 of 5 Des:
Waziri wa Fedha wa Zimbabwe Patrick Chinamasa aliwaambia wabunge wa nchi hiyo kuwa ni wakati wa ...
Patrick Chinamasa
Waziri wa Fedha wa Zimbabwe Patrick Chinamasa aliwaambia wabunge wa nchi hiyo kuwa ni wakati wa kaza mikanda . Hii ni kwa sababu nchi haikusanyi kodi ya kutosha kuweza kulipa mishahara.


Zimbabwe’s finance minister has announced that the government is going to cut 25,000 jobs in the civil service because it cannot afford to foot the bill, the state-run Herald newspaper reports.

Patrick Chinamasa told parliament salaries and allowances would also be cut and there would be no bonuses for two years. Most civil servants receive a bonus at Christmas, known at the “13th cheque”.

Diplomats overseas will also be affected – and there will be cuts to embassies and consulates.

Zimbabwe is finding it hard to balance the books at the moment: There have been delays in paying civil servants their monthly salaries, including the police and army.

This is because the country is not collecting enough in taxes to pay them.

The Herald says at the moment the wage bills account for 97 per cent of taxes collected.

The measures announced by Mr Chinamasa are expected to reduce employment costs to about 60 per cent, it says.

Zimbabwe’s economic hardships have led to unprecedented protests against the government in the last few months.

Source: The East African
___________________________________________________
ITAZAME HAPA VIDEO MPYA YA MALAIKA - RARUA KISHA TOA MAONI YAKO

About Author

Advertisement

Post a Comment Blogger

Toa Maoni Yako Kuhusu habari Hii

 
Top